Бизнес с недвижими имоти
България е една от малкото страни в света с огромнен процент притежавани от гражданите имоти. Става въпрос за нива над 95% собственици. Просто характерно и типично за народопсихологията.
В България при население от около 7,2 млн. души има над 5,3 милиона жилища, сочат обобщени данни на НСИ за жилищния фонд у нас. Около 3,9 милиона от жилищата са в градовете и около
1,4 милиона броя – в селата. Пак по данни на НСИ – в градовете у нас живеят около 5,3 млн. българи, а в селата – близо 1,9 милиона. Застроената полезна жилищна площ в градовете е около 190 млн. квадратни метра, а в селата – около 94 милиона кв. метра.
Почти 9 от всеки 10 българи живеят в собствено жилище, като 48 на сто от сънародниците ни живеят в апартаменти, почти същия процент – в еднофамилни къщи, а останалите 4 процента обитават жилище под наем на пазарни или държавни цени – сочат последни данни на Евростат за типа статут на жилището и владеенето му в рамките на ЕС-27.
В България близо 96 на сто от населението живее в собствен дом, но въпреки това половината жилища са пренаселени, отчита анализът на Евростат.
Това от своя стара е сериозна предпоставка за наличието на потенциал за развитието на добър пазар с недвижимата собственост. Като добавим и бурното и неконтролирано строителство по морските и планинските ни курорти картината е повече от препълнена.
Можем да различим няколко тенденции при развитието на пазара с недвижима собственост. Може би на първо място е добре да се посочи възможността за отдаване под наем на различни търговски помещения. Следващият момент е отдаването под наем на жилища използвани за квартири на учащи, работещи или на млади и не толкова млади семейства. Тук е мястото да се спомене и използваните от бизнеса помещения под наем. Въпреки че и при бизнеса доминира желанието да ползва свое собствено помещение. Следващата тенденция е нормалните и естествени продажби на недвижима собственост вътре в населените места. Те възникват по най-различни стечения на обстоятелствата. Напоследък са катализирани и от взаимоотношенията на гражданите с банковите институции. Често се получава така, че гражданите използващи банкови кредити са в невъзможност да ги върнат и се налага да се продаде жилището, което гарантира банковия заем.
За да не ставам досаден ще прекъсна и ще продължим в следваща публикация, като до тогава, коxто е решил да се изяви или да участва по една или друга причина може активно да си гарантира положителни резултати за себе си, като пусне актуална обява в секцията за недвижими имоти в сайта www.obiavi-bulgaria.com
Желая успех на активните и дейни личности от Вас!
1387 прегледа общо, 1 днес