Отново за ябълковия оцет – 45 ползи от оцета за колата, дома и красотата
Чисти всичко, изсветлява, действа като хербицид, обезмирисва, разкрасява, пази стъклата на колата от замръзване – това не е преглед на етикетите на 101 мистериозни шишенца от килера, а само някои от забравените свойства на най-обикновения оцет. Проверете съветите на сп. “Ол ю” и ще се уверите в неочакваните ефекти от тази иначе слаба киселина. В нейно лице имаме наистина безценен помощник, много по-евтин от специализираните продукти. Който освен това е и екологично чист – безценно предимство, ако някой от семейството има алергия.
1. Отлепва и премахва остатъците от етикети
Няма смисъл да чоплите с нокти – и да ги съсипвате, в борбата с упоритите листчета върху всяка чашка и чинийка от прекрасния сервиз или която и да е друга придобивка. За да отстраните остатъците от етикети по новите вещи, намажете с оцет, оставете за няколко минути да подейства и отстранете с леко търкане.
2. Почиства основно хладилника
Разтвор едно към едно оцет и вода върши чудесна работа за връщане на фабричния вид на рафтовете и стените на хладилния шкаф. Също така премахва качествено следите и остатъците от мухлясали продукти. Общото хигиенизиране на хладилника може да стане и със сода за хляб, но за плесенясалите места тя не помага, докато оцетът се справя.
3. Измива потъмнели от кафе и чай съдове
Повечето чаши от оцветяващите топли напитки се измиват добре в миялна машина и по тях не оставят тъмни петна, които им придават занемарен и нехигиеничен вид. Но ако все пак забележите издайнически следи, изпитайте в действие смес от равни части оцет и сол. Използвайте за почистването само меката част на кухненската гъба, да не засилите прекалено абразивното действие с грубата повърхност.
4. Премахва миризми от пластмасови кутии
Съвременният работещ човек рядко има възможност да пазарува и готви всеки ден, затова го прави накуп през уикенда и често съхранява провизиите в пластмасови кутии за бърза консумация през седмицата. Но 90 на сто от тези съдове “попиват” миризмата на храна и тя остава да напомня за съдържанието дори след измиването. Отстраняването на неприятния дъх може да стане лесно с обтриване с памучна кърпа, напоена със силен неразреден оцет. Не изплаквайте. След като изсъхне и миризмата на оцета се изпари, с нея ще си е отишъл и досадният дъх на лук например. Отпада нуждата да имате двойни комплекти кутии – за сладки десерти и за миризливи манджи.
5. Убива микробите в мокрите помещения
Напръскайте с неразреден оцет около мивката и тоалетната чиния, където по принцип се задържат повече бацили, и забършете до сухо с леко влажна кърпа. Предимството е, че върши работа, евтино е и няма токсични изпарения. За по-плътно покритие с малко течност използвайте шише с пулверизатор, не е задължително да е ново, може да запазите за втора употреба някое от изразходван препарат.
6. Застрахова блузи и ризи от петна под мишниците
Отблъскващите петна от дезодорант по дрехата могат да се отстранят с леко изтъркване с напоена с малко оцет чиста кърпа.
7. Лъсва тоалетната чиния и мивката
Вечерта изсипете 1-2 чаши светъл дестилиран оцет в тоалетната чиния или фаянсовата мивка и оставете да подейства през нощта, без да отмивате. На сутринта само минете с четката и изплакнете. 8. “Дим да го няма” за лекето от килима Направете паста от 2 с.л. светъл оцет и 1/4 чаша сол или същото количество сода за хляб. Втрийте в петното на килима и оставете да изсъхне. На следващия ден остатъците се изсмукват с прахосмукачка. Препоръчително е първо да се тества върху малка площ от опакото на настилката, за да няма неприятни изненади.
9. Рециклира четки, засъхнали с боя
Ако детето ви редовно забравя да измие четките си за рисуване, знаете колко е трудно да се отстрани остарялата и засъхнала боя. Обикновено четката свършва в кошчето, независимо колко скъпа е. Е, следващия път пробвайте да я спасите. Накисването в чаша с оцет за час помага изненадващо добре. След това се почиства и изплаква хубаво на течаща вода. Същата рецепта върши работа и при засъхнали или много захабени бояджийски четки.
10. Придава блясък на кранчета и сифони
Избършете мръсното кранче на чешмата или “слушалката” на душа с кърпа, напоена с оцет. Ако водата е варовита и по хромираните части остават засъхнали бели капки, минете с мека гъба, напоена със смес от равни количеста оцет и сол. Обикновено по 2 с.л. са достатъчни. Избършете накрая с чиста кърпа за идеален блясък.
11. Отблъсква мъхчетата от дрехите
Ако използвате сушилня, добавете половин чаша оцет на финалното изплакване на дрехите в пералнята, за да не полепват по тях мъхчета по време на съхненето в барабана.
12. Освежава захабени чорапи
Старите или много мръсни чорапи могат да придобият по-пазарен вид след накисване в оцетен разтвор. Една чаша се разрежда в малък леген с вряла вода и чорапите или други изложени на пот елементи от облеклото, например спортен екип, се оставят за през нощта. На сутринта са във видимо по-добър вид.
13. Лустросва кожени чанти и обувки
Една светла дамска чанта се цапа доста, независимо колко качествена и скъпа е, особено през летните месеци, когато бива оставяна на всевъзможни места на открито. Почистването обаче невинаги е лесно и рядко обикновената мокра кърпичка върши работа. За да върнете безупречния вид на кожените аксесоари, използвайте леко разреден бял оцет.
14. Безпощаден към плевели между плочките
Изсипете оцет върху плевелите и нежеланата трева, които завземат междуплочковото пространство в двора и повдигат настилката. Важно е течността да стигне до корените, затова може първо да орежете стърчащите върхове, които ще спират струята.
15. Тонизира оклюмали букети
Можете да съживите увяхващия букет, като му добавите по 2 с.л. ябълков оцет и 1 с.л. захар на всеки 250 мл вода във вазата. Веднага щом пийнат от коктейла, цветята ще живнат.
16. Спира сърбежа при ухапване от комар
Напоете памуче в оцет и поставете върху ухапано от комар – ще спре да ви сърби, стига да не сте разчесали до кръв. Освен това дезинфекцира.
17. Избелва зъбите за холивудска усмивка
Измиването на зъбите веднъж седмично с оцет избелва редичката и дава самочувствие да се усмихвате без притеснение. Като бонус премахва лош дъх.
18. Удължава живота на маникюра
Преди да положите лака за нокти, обтрийте с памуче, напоено в дистилиран ябълков оцет. Идеално чистата повърхност ще помогне маникюрът да изкара по-дълго от обичайното, независимо колко чинии ще измиете.
19. Замества препарат срещу замръзване на стъклата
Едва ли има човек, който си мечтае за стъргането на леда от предното стъкло на колата в 7 часа сутринта, както често се случва тези дни. Можете да го избегнете или значително да облекчите усилията, като си направите домашна течност против замръзване от три части оцет и една част вода. Първо почистете стъклата обаче, за да не се замаже мръсотията.
20. Дава блясък на линеещата козина
Повечето породи кучета притежават по природа лъскава козина. Но и тя губи блясък в сезона на линеенето. Тогава идват на помощ специалните шампоани за домашни любимци. Алтернативен метод за “заглаждане” на косъма е пулверизирането на четириногия ви приятел със смес от една чаша дестилиран ябълков оцет и четвърт чаша вода. В допълнение този трик оказва и умерено репелентно действие.
21. Поддържа чиста котешката тоалетна
Накиснете за 20-ина минути в оцет котешката тоалетна, за да отстраните специфичната миризма. Повярвайте, дори вие да сте престанали да я усещате, тя прави незабравимо впечатление на гостите ви. След “ваната” изплакнете съда със студена вода.
22. Безпощаден към бактерии в месото
Оцетът е традиционна съставка в повечето маринати за месо. Причината е, че създаването на киселинна среда е начин да се ликвидират бактериите в месото. Най-елементарната марината е от 1/4 чаша балсамов оцет и букет от предпочитани подправки за всеки половин килограм сурово месо. Достатъчни са няколко часа. Маринатата не се отмива, но и не се добавя при готвенето отцедилата се на дъното на съда течност.
23. Не дава на яйцата да се пукат
Варенето на яйца по класическия начин е изпитание за здравината на черупките, което в повечето случаи завършва безславно. Ако искате да се подсигурите, просто добавете 2 с.л. ябълков оцет към водата. Освен че ще защити черупките от напукване, оцетът ще спомогне за по-лесното белене после.
24. “Самопочиства” микровълновата фурна
Напълнете купа с равни части топла вода и оцет и я поставете в микровълновата печка на най-високата степен за 5 минути. Не препълвайте обаче съда – максимумът е половината му обем, за да не изври. Киселата пара ще размекне полепналата видимите или дискретни налепи и ще можете да ги забършете с едно движение, без търкане.
25. Ремонтира старите DVD-та
Можете да почистите замърсени или леко издраскани DVD-та с мека кърпа, напоена с дестилиран оцет. След като повърхността изсъхне, можете да пуснете диска – ще върви по-безпроблемно.
26. Облизва бурканчето с майонеза В търсене на по-примамливи опаковки производителите на повечето кремообразни храни измислят такива форми, че голяма част от съдържанието не може да излезе от бурканчето. Ако се ядосвате по този повод на майонезата, капнете малко оцет и разклатете при затворена капачка. Съдържанието моментално се отлепя от стените.
27. Обезврежда пестицидите по плодове и зеленчуци Оцетният разтвор елиминира пестицидите по-добре от чистата вода. За целта добавете 2 с.л. дестилиран оцет на 500 мл вода и старателно изплакнете плодовете и зеленчуците. Особено подходящо е за трудни за почистване зелени салати. На финала ги минете и през чешмата.
28. Засилва цветовете на великденските бои
Неслучайно на повечето етикети с инструкции за боите за великденски яйца пише да се сложи малко оцет. Той дава на цветовете наситеност и плътност и предпазва от неравномерно разпределение на багрилото в течността.
29. “Отвива” лесно ръждясалите винтове
Развиването на ръждясал винт може да се окаже истинско приключение, ако не се сетите за стария трик с оцета. Напоете обилно памуче и го обвийте около проблемната зона и оставете да действа, докато “спойката” видимо се разхлаби.
30. Маха дъвка от косата, без да сваля скалпа
Много хора смятат, че единственото решение за залепената върху косата дъвка е ножицата. Дъвката ще се разтвори, като я третирате със загрят оцет. После чистите. Същата е технологията при отстраняване на дъвка от дрехи.
31. Пази кашкавала от мухлясване
Увийте кашкавала в кухненска хартия, леко напръскана с оцет, и съхранявайте в добре затворен съд или в плик с “цип”, от които сте изкарали максимално старателно въздуха, в хладилника.
32. Вдъхва втори живот на луфата
Естествената “гъба” за баня с времето натрупва всевъзможни частички. Напоете луфата с равни части оцет и вода за 24 часа, за да се разтворят всички остатъци от сапун и други хигиенни препарати. После изплакнете със студена вода.
33. Трие без остатък капки от свещи Покапалото от свещи върху мебелите или пода може да бъде кошмарно за чистене. Ако търкате с вода, само се замазва. Затова добавете оцет и почистете внимателно с кърпа.
34. Освежава тялото като солите за вана
Наследете се на релаксираща вана, при това евтино. Добавете половин чаша оцет към хладката вана. Киселината отстранява мъртвите клетки и придава на кожата свежест, мекота и еластичност.
35. Изсветлява косата, прави я жизнена Изплакването на косата веднъж месечно с оцетен разтвор отстранява отлично остатъци от стилизанти и шампоан. Освен това прави косъма по-светъл, лъскав и жизнен.
36. Бърза помощ срещу дъх на застояло вкъщи
Ако се е понатрупала прах, но трябва да отложите основното почистване, ябълковият оцет може да се окаже спешната помощ в ситуацията. Освежава дома и най-лесният начин временно да решите проблема е да налеете слаб оцет в пулверизатор и да напръскате килимите, завесите, пердетата. Но ако имате съмнение, че тъканите са по-деликатни, първо пробвайте от вътрешната страна на подгъвите.
37. Маха пастелите от паркета и плочките Ако детето ви е в период на неуморно рисуване – по стените, по пода, по дървената маса, напоете четка за зъби с ябълков оцет и четкайте внимателно в една посока по дължината на линиите.
38. Дезинфекцира съдомиялнята
Вместо със скъпите препарати може да направите задължителното месечно дезинфекциране на съдомиялнята, като изсипете 1 чаша оцет в празната машина и я пуснете на пълен цикъл.
39. Чисти петната от локвичката на палето
Когато домашните любимци са още малки и нямат изградени хигиенни навици, тичането с парцала е неизбежно. Примирете се. Простото подсушаване обаче няма необходимия санитарен ефект, затова е добре да се почисти със смес от 1/2 чаша оцет и чаша вода – предотвратява образуването на трайни петна.
40. Отваря запушените дупчици на душа
Накиснете слушалката и модерната “пита” на душа за 15 минути в една чаша вода с половин чаша оцет и изплакнете на силна течаща вода.
41. Мие ножицата без ръжда
За разлика от измиването с вода и сапун, при което ножиците лесно може да ръждясат, ябълковият оцет не застрашава повърхността. Изтъркайте с напоена мека кърпа. Дори няма нужда от изплакване.
42. Отпушва тръби и канали Изсипете 1 чаша сода за хляб и веднага след това една чаша ябълков оцет в канала. Ще стане реакция, която ще предизвика кипене и образуване на мехурчета и пяна. След като сместа се укроти, изсипете залпово голямо количество вряла вода.
43. Помага при пърхот и лющеща се кожа
Оцетът може да действа и като достъпно домашно средство за премахване на пърхота и успокояване на лющещ се скалп. Веднъж седмично изсипете 1 чаша нископроцентен ябълков оцет върху скалпа и оставете да престои 15 минути, след което измийте обилно с хладка вода.
44. Лекува напукани пети и мазоли
Оцетът омекотява кожата, включително действа благотворно на мазоли и леко напукани пети през лятото. Накиснете стъпалата за 20 минути в смес от 1 част вода и 2 части затоплен оцет. Прилагайте ежедневно за по-добър ефект.
45. Решение за следите от строителните материали Ако току-що сте завършили ремонта вкъщи, със сигурност имате много за чистене. След пробиването на дупки в стените, след боядисване, циклене на паркет чистенето е особено предизвикателство, защото колкото и пъти да минавате с мокър парцал, бялата “пепел” само се замазва. Спасението е да напръскате пода с пулверизатор с вода, в който са сипани няколко супени лъжици оцет. Забърсва се със суха микрофибърна кърпа. Подходящо е за теракота, фаянс, лакиран естествен паркет и ламиниран с уплътнени фуги против пропускане. Не се препоръчва за мраморни настилки, необработени дървени повърхности и деликатни покрития.
Източник – www.24chasa.bg/Article/1703083
© www.24chasa.bg
1599 прегледа общо, 2 днес